Time

W 2004 roku B.K.S. Iyengar został zaliczony przez tygodnik Time do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. 

Twórca metody nauczanej w Instytucie Jogi - B.K.S. Iyengar - jest jednym ze 100 najbardziej wpływowych, współcześnie żyjących ludzi na świecie według tygodnika TIME, obok Dalajlamy, w kategorii "Bohaterowie i Ikony".
 
 
 B.K.S. Iyengar - Przyniósł Wschód na Zachód
Nasze ciało jest wspaniałe. Dźwiga nasz mózg dokądkolwiek chcemy pójść, pozwala nam zasiąść z przyjacielem do dobrego posiłku, sprawia, że po biegu lub pływaniu czujemy się pełni energii. Więc chociaż joga miała swój początek poza kulturą zachodnią, jej dobrodziejstwa są teraz odczuwane przez ludzi Zachodu. Piękno jogi Iyengara to przede wszystkim odkrycie istnienia w każdym z nas żywej architektury, którą wystarczy tylko odsłonić. Jak każda struktura, ta też wymaga precyzji szlifowania brylantów. I rzeczywiście, B.K.S. Iyengar naucza, że ciało powinno wejść w każdą pozycję jogi tak płynnie, jak światło, które prześwieca dobrze oszlifowany brylant.

Iyengar ma teraz 85 lat i nadal uczy w Indiach w instytucie w Punie, który sam założył w roku 1973. Pierwszą grupę jogi poprowadził już w roku 1936, lecz swoje nauki zaczął przenosić na Zachód dopiero po tym, jak rozpoczęła się jego nieprzerwana przyjaźń ze skrzypkiem Yehudi Menuhinem. Wprowadzeniem do jogi dla ludzi na całym świecie była wydana w roku 1966 książka Iyengara pt. Light on Yoga - 300 stron instrukcji i zdjęć poszczególnych pozycji zwanych asanami (polski przekład Światło jogi, tł. Sławomir Bubicz). W Stanach Zjednoczonych oddani wielbiciele zakładali pierwsze grupy jogi Iyengara już w roku 1974, stopniowo rozwijając to, co przemieniło się w powszechnie przyjęty na Zachodzie sposób uprawiania jogi, której tradycja w Indiach ma 3000 lat.

Iyengar zawsze uczy praktykujących jogę, by przepełniali swe ciało uważnością. Celem jest połączenie umysłu z oddechem i ciałem, a nie z jakąś ideą. Filozofia Iyengara jest wschodnia, ale wizja, którą tworzy ma charakter uniwersalny. Ludzie Zachodu mogą więc włączyć nauki Iyengara do swojego życia i do praktyki jogi, lecz żyjąc na ziemi zachodniej i tak pozostaną ludźmi Zachodu.

W czasie, gdy gram, jak podczas ćwiczenia jogi, każdy niuans, każdy szczegół i gest staje się centrum mojej uwagi. Podobnie do pianisty, skupiam swoją uwagę całkowicie i w każdej chwili zamieniam ją w to, jak gram. Iyengar wie, czego potrzebuje nasze ciało; wprowadził więc Zachód na najlepszą ze znanych na Wschodzie ścieżek prowadzących do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Time, 26 kwietnia 2004 
Michael Richards, aktor

Tłumaczenie: Elżbieta Górska
Oryginalny artykuł:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Script logo